להתאמה אישית אונליין ורכישה - התקשרי עכשיו! 03-9155683

שאלות ותשובות נפוצות על אקנה

סיוט של הרבה מאוד נערות ונשים: להתעורר בבוקר של אירוע חשוב ולגלות פצעון ענק מתנוסס על המצח שלא משנה בכמה שכבות של מייק אפ תכסי אותו עדיין תרגישי את נוכחותו המעיקה.
אין ספק שאקנה היא תופעה לא נעימה התוקפת רבים בשלבים שונים בחיים, גברים ונשים כאחד, במיוחד בעת שינויי הורמונאליים אבל גם כתוצאה מסטרס מוגבר, הרגלי תזונה לא נכונים ועקב תגובות דלקתיות שונות. אז למה זה קורה לנו ואיך מתמודדים? הנה כמה תשובות לשאלות נפוצות על אקנה. שלאא תגידו שלא ידעתם…

מדוע אנחנו סובלים מאקנה?

כפי שהוזכר קודם לכן, כל אחד מאתנו סובל מאקנה מסיבה אחרת כשהגורם העיקרי הוא גנטיקה, שינויים הורמונאליים הנפוצים בגיל ההתבגרות, בגיל המעבר ובזמן הריון או אחרי לידות. גורמים נוספים הם מתח נפשי, זיהום סביבתי או לחות מוגברת, מאכלים שומניים ומטוגנים וגם חוסר היגיינה שמייצרת הצטברות של תאי עור מתים ועלייה מוגברת של רמת PH בעור. כמו כן, קרצוף אגרסיבי של העור עשוי לגרות את הפרשת הבלוטה ולייצר פצעונים.
בפועל מה שקורה זה שאקנה היא תוצר של תנודות הורמונאליות: עלייה בהורמון מסוג אנדרוגן שלעיתים מובילה לדלקת בבלטות החלב מובילה לחסימה של זקיקי השיער, התגובה הדלקתית והתרבות החיידקים שמקורם בבולטת החלב מייצרת את הפצעים המוגלתיים.
אלה מופיעים בעיקר באזורים שנוטים לשומניות כמו מצח, לחיים, אף, צוואר וסנטר. ויש דרגות קושי שונות של אקנה מנקודות בהירות ועד מוגלתיות גדולות. לפי מחקרים, 80% מהאנשים סובלים מאקנה בגיל 11 ואילך ובגיל 300 ואילך.

איזה טיפולים קיימים לאקנה?

יש שיטות שונות לטיפול באקנה רובן דרמטולוגיות מבוססות על חומרים פעילים כמו חומצה סליצילית ורטין A, תכשירים אנטיביוטיים וכדורים כמו רואקוטן אך לאלה עשויות להיות תופעות לוואי כמו רגישות בעור, יובש ועד השמנה ונלווים אליהם איסורים כמו חשיפה לשמש, למשל בנטילת כדורים.

האם טיפוח יכול לסייע במניעת אקנה?

כן. הרגלי טיפוח נכונים יכולים לסייע בהפחתת הסיכויים להופעת אקנה וגם בטיפול בפצעוני אקנה עם הופעת הפצעון כדי למנוע הצטלקות עתידית של העור. אחת הסיבות להופעת אקנה היא הצטברות של לכלוך ולכן, חשוב לשטוף היטב את הפנים ולהשתמש בתכשירי טיפוח ייעודיים לעור שומני ועור עם פצעונים שתפקידם לטהר את הנקבוביות היטב. ניתן למצוא סבון פנים ותחליבי לחות ללא רכיבים שומניים שעשירים בחומצות ממקור טבעי וכן במגבונים ספוגים בחומצות אלפא ובטא הידרוקסיות להסרת תאים מתים. בנוסף, ניתן לטפל בכל פצעון בצורה נקודתית באמצעות ג'ל טיפולי לריפוי פצעים שמכיל חומרים בעלי תכונות אנטי בקטריאליות שתורמות לחיטוי וייבוש לזירוז ריפוי הפצעון. כדאי גם להיזהר בעת חשיפה לשמש ולהגן על העור תמיד באמצעות תחליב לחות לעור שומני עם מקדם הגנה גבוה.

דילוג לתוכן