להתאמה אישית אונליין ורכישה - התקשרי עכשיו! 03-9155683

מדוע יותר ויותר בוגרים סובלים מתופעת אקנה?

היום, יותר מאי פעם בעבר, בוגרים נאלצים להתמודד עם מצבי אקנה, פצעונים ועור שמנוני. מחקרים קליניים מצביעים על כך ש-40% עד 55% מהאוכלוסיה הבוגרת בגילאי 20 עד 40 מאובחנים כסובלים מאקנה ומעור שמנוני בדרגה נמוכה, אבל באופן קבוע. על פי עלון האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה, 54% מהנשים מעל גיל 25 סובלות מאקנה בפנים בדרגה כלשהי.

מחקרים שנערכו במכון הבינלאומי לחקר העור, מצביעים על כך שפצעי אקנה המופיעים באוכלוסיה הבוגרת נובעים בסבירות גבוהה יותר מדלקתיות, עם פחות פצעוני אקנה (המאפיינים את גיל העשרה), כאשר האזורים הנגועים הם בעיקר בקרבת הפה, הסנטר וקו הלסת. כמו כן, מבוגרים סובלים לעתים קרובות מעור רגיש או מצירוף של בעיות עור שונות, מלבד האקנה, ולפיכך הטיפול בהם מציב אתגר גדול יותר מטיפול בבני עשרה, שמצב עורם ככלל אחיד ושמנוני יותר, ונרפא במהירות רבה יותר.

מהו אקנה?

מחלת האקנה מתוארת ככלל כמחלה התוקפת את זקיקי החלב (sebaceous follicles) ואת זקיקי השערה שבעור. היא מופיעה אצל אנשים בעלי נטייה גנטית לכך; כאשר מקרי אקנה הופיעו במשפחותיהם של שני ההורים, יסבלו מכך שלושה ילדים מתוך ארבעה.

זקיקי חלב ושערה קשורים לבלוטת חלב המפרישה חלב – תערובת מורכבת של שומנים. בזקיק השערה, השערה פועלת כפתיל המעביר חלב ופסולת תאית אל שטח העור, ומשם הם מפונים בסופו של דבר מן הגוף. זקיקים כאלה אינם גורמים בדרך כלל לדלקת או לזיהום, אלא אם השערה צומחת לתוך העור, או שפתח זקיק השערה נסתם.

זקיק החלב שלרוב אינו מקושר לשערה, או שקשורה אליו רק שערה דקיקה במצב התפתחות ראשוני, הוא זה המתחיל את בעית האקנה. גורמים רבים מעוררים לפעולה את בלוטת החלב, כמו תחילת תהליך ההתבגרות המינית, שינויים הורמונליים, תרופות מסוגים שונים, לחץ נפשי, שימוש בחומרים שאינם מתאימים לעור, חום, חיכוך ולחות.

מדוע יותר ויותר בוגרים סובלים מאקנה?

אקנה עלול להופיע בכל שלב בחיינו, עקב פעילות הורמונלית. הגורם העיקרי לאקנה אצל מבוגרים הוא לחץ נפשי כרוני. כולנו יודעים שסטרס יכול לגרום מפעם לפעם להתפרצות – אך לחץ כרוני ומתמשך מגביר את רמת ההורמונים, מה שיכול לגרום לעלייה בייצור השמן.

סיבה אחת לשכיחות הגוברת של אקנה אצל נשים בוגרות, היא בשל תחומי האחריות הנוספים, שהעלו את רמות הלחץ הנפשי אצל נשים. הלחץ לעבוד מחוץ לבית כדי לשמור על רמה סבירה של הכנסה משפחתית, ובאותה עת לקיים משק בית מתפקד, הוא דבר המייחד דור זה של נשים בשנות ה-20, ה-30 וה-40 לחייהן. השילוב בין הלחץ במקום העבודה לתחומי האחריות בבית, מוצרי קוסמטיקה הכוללים חומרים הידועים כגורמים גירוי לעור ושינויים הורמונליים מדי חודש, מהווה קרקע פורייה להיווצרות אקנה אצל נשים בוגרות.

האקנה מושפע לרעה מגורמים פנימיים וחיצוניים כאחד. ברמה הנפשית, ההשפעות הפסיכולוגיות של אקנה באוכלוסיה הבוגרת, יכולות לתרום להתלקחויות והתפרצויות חוזרות ונשנות. כשאדם בוגר חווה תסכול נוכח הופעת סימני אקנה על עורו, נגרם בכך לחץ נפשי נוסף, התורם לעלייה מתמשכת בפעילות היתר של בלוטות החלב, וכתוצאה מכך למעגל קסמים של התפרצויות (והדחף ‘לתלוש’ או ‘למחוץ’ את הפצעונים משחרר עוד ועוד חיידקים גורמי-אקנה על גבי העור).

דרמטולוגים מסוימים ממליצים לנשים הסובלות מאקנה בבגרותן, ליטול גלולות למניעת הריון. הגלולה מכילה אסטרוגן ופרוגסטין, מה שעשוי להפחית את פעילות האנדרוגן הגורמת לאקנה אצל בוגרים. לעתים קרובות זה פועל יפה, אך המטופלות חשופות לתופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בגלולה, ובכללן נפיחות, בחילה וסיכון מוגבר לקרישי דם ולשבץ.

לעתים דרמטולוגים ממליצים למטופליהם על סטרואיד מסוג מסוים, כגון Prednisone, כדי להפחית את התגובה ההורמונלית המופיעה בעקבות לחץ נפשי. עם זאת, הכנסת סטרואידים למערכות הגוף או מריחתם על העור עלולה להחריף את בעיית האקנה, וזאת מבלי להזכיר את ההשפעות הבריאותיות השליליות הנובעות מכל שימוש ארוך-טווח בסטרואידים.

טיפול באקנה באוכלוסיה הבוגרת

כקוסמטיקאית את בוודאי נתקלת בתופעה מידי יום. לאחר ההכרה שלחץ נפשי כרוני הוא תכופות הגורם לאקנה אצל בוגרים. שוחחי עם לקוחותיך על תסמיניהם וסגנון החיים שלהם, כדי ליצור תכנית טיפול מקצועית ותכנית לטיפול בבית, שתקל על תופעת האקנה ותסייע לשחרר מעט מהלחץ.

דילוג לתוכן