להתאמה אישית אונליין ורכישה - התקשרי עכשיו! 03-9155683

כתמי שמש

השמש היא הכרחית לקיום החיים, מקור האנרגיה והתהליכים החיוניים של החיים על כדור הארץ. סימלה של השמש הבולטת בשמי היום, דומה לכתר, היא סמל למלוכה מובהק שנפוץ מאוד בסמלים ומטבעות של מדינות רבות.

שמש בעברית יכולה להיקרא גם בצורת זכר וגם בצורת נקבה. לאורך ההיסטוריה האנושית ראו בשמש גוף מוקדש, עמים שלמים סדגו לשמש וכמעט בכל תרבות ניתן למצוא את אל השמש…

לפי התורה השמש נבראה ביום הרביעי של ששת ימי הבריאה והיהדות אוסרת על כל האמונה בשמש.

קרינת השמש אינה משתנה והיא יציבה למרות שפליטה מהשמש היא כמעט קבועה השינויים בקרינה המגיעה אלינו עשויים להיות גדולים יותר עקב שינויים אטמוספריים כגון “החור באוזון” למרות שקרינת השמש הכרחית לקיום חיים על כדור הארץ, היא מהווה גם סכנה לאדם, המרכיבים המסוכנים העיקריים בה הם קרינת “גמה” קריו UVA וקרינת האולטרה סגולית קרי UVB שתיהן קרינה שגורמת לשינויים בגוף האדם ולסכנת “סרטן” קרינת UVA מסוכנת וחודרת לעומק (בכל פעם כמות קטנה אך מצטברת) וקרינת הuvb האולטרה סגולית המהווה מרכיב מזיק כי כמותה גדולה יותר במיוחד בשעות הצהריים,שוב הסכנה העיקרית היא סרטן העור וקטרקט,תכשירי הגנה ומשקפי שמש מספקת הגנה נאותה.

ובכן ולכן: חשוב להיות חכם בבחירת תכשירים להגנה מקרני השמש.

המצב המוכר ביותר לבחירת תכשיר הגנה הוא מס הSPF שבעצם השימוש בתכשיר מאריך את זמן ההגנה פי כמה מעצם אי מריחה,ההמלצה היא להשתמש במסנני קרינה יותר מ  SPF15 באופן יומי ושהיה ארוכה יותר מחוץ לבית SPF30 עד היום לא הוכח כי מקדמי הגנה הצליחו למנוע 100% את נזקי השמש לכן כדאי לבחור תכשירים אשר יש להם תקנים חשובים כמו התקן האירופאי אן הFDA האמריקאי…

יש למרוח תכשירי הגנה בכל פעם שיוצאים מהבית גם שנוהגים ברכב,השעות המסוכנות הן 10-16 בזמן זה יש להקפיד על מריחה נאותה של קרם הגנה .

קרני הUVA החודרים לעומק שכבות העור וידוע כגורם עיקרי לתהליך ההזדקנות ובניגוד לקרני הUVB הגורמות באופן מידי לשיזוף..כוויות וכתמים למנהן, קרני הUVA מצטברים במשך שנים בעומק שכבות העור וגורמים לשינויים הרסניים של תאים.. שמתבטא בשיזוף לא מבוקר אחר נמשים כתמים רפיון העור ,מלנומות וכמובן סרטן העור..

אני אישית עדה יום יום במשך כל כך הרבה שנים לנזקי השמש אצל לקוחותיי אשר חלקן הפסיקו להיחשף לפני הרבה שנים אבל כמו שתמיד אני אומרת חשיפה לא מבוקרת לשמש בעבר נוקמת בעתיד.

חייבת להיות תרבות וחינוך של חשיפה נכונה ומבוקרת לשמש מגיל צעיר בכדי לחשוב על עתיד בעור שלנו,מניעה חשובה ביותר,לדבר עם הלקוחות שלנו להסביר להן את מחיר שנצטרך לשלם בעתיד לעור שלנו לכן חשוב מאוד לא לצאת לשמש בלי תכשירי הגנה,הכרחי למען בריאותינו.

מאת סיגליה גרשון לנדאו

מהם כתמי שמש

מרבית כתמי העור אצל נשים נוצרים כתוצאה מחשיפה מתמשכת לשמש. כתמים אלה מופיעים ברמות דרגה שונות ובמקומות שונים בגוף, בעיקר אלה החשופים לקרינה ישירה: פנים, צוואר, גב וזרועות הידיים. כתמי שמש השטחיים ביותר הם נמשים, אשר מצויים על שכבת העור (האפידרמיס) העליונה. כתמי שמש עמוקים יותר, אשר מצויים בשכבת העור התחתונה, הם כתמי גיל אשר מתחזקים במהלך השנים עם חשיפה לא מבוקרת לשמש. צבעם של כתמי שמש הוא לרוב חום והם מופיעים בקטרים משתנים על האזורים השונים בעור.

מוצרי טיפול למניעת כתמי שמש – קרם הגנה לפנים – SUN CARE UVA/UVB

כתמי שמש – מודעות והימנעות

מניעת כתמי שמש היא דבר שיש לחנך למודעות אליו מגיל צעיר, שכן כבר בגיל העשרים כתמים אלה מתחילים להופיע. נוכל למזער פגעי פיגמנטציה עתידיים על ידי שימוש קבוע בתכשירי הגנה בעלי מקדם הגנה גבוה, להשתדל לא להיחשף לשמש ישירה, להקפיד ללבוש עליוניות או שרוולים ארוכים בעת שהייה ממושכת בשמש (גם ובעיקר בקיץ) ולהקפיד על חבישת כובעים רחבי שוליים. בארץ כמו ישראל כל פעולות המניעה הללו הינן חיוניות וחשובות עקב השמש הקופחת במשך רוב ימות השנה.

נשים בהריון או כאלה הנוטלות תרופות או גלולות הורמונליות נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות מואצת של כתמי שמש, גם בשל ההורמונים אשר גורמים בעצמם להופעת כתמים על העור. על נשים אלה להיזהר אף יותר מחשיפה לשמש ולנקוט בכל האמצעים האפשריים על מנת לצמצם את זמן החשיפה. גם נשים עם נמשים צריכות להתנהג במשנה זהירות, שכן הנמשים עתידים להתפתח בעצמם לכתמי שמש עמוקים יותר באם ייחשפו יותר מידיי זמן לשמש.

כיצד נטפל בכתמי שמש

ישנן מספר שיטות לטשטוש, הבהרה או הסרת כתמי עור. השיטה הבטוחה ביותר היא, כמובן, להימנע מחשיפה ישירה לשמש. קיימים בשוק תכשירים קוסמטיים מגוונים אשר מטרתם לבצע הבהרה של העור ושל כתמי השמש ויצירת מראה אחיד. תכשירים אלה ניתנים להשגה בחנויות הטיפוח או על ידי מרשם מרופא עור ורקיחה בבית המרקחת. בנוסף קיימים טיפולים אשר מבצעים קילוף עדין של שכבות העור על מנת לחדשו. טיפולים אלה קרויים “פילינג” והם מבוצעים בצורה כימית (על ידי תכשירים) או על ידי קרני לייזר.

דילוג לתוכן