להתאמה אישית אונליין ורכישה - התקשרי עכשיו! 03-9155683

היפואלרגני

כיצד נערך טסט היפואלרגני?

טסט היפואלרגני נקרא בשפה המקצועית: Human Repeated Insult Patch Test. מטרת הטסט לקבוע אם בכוחו של חומר הגלם או המוצר לגרום התפתחות אלרגיה באנשים בעלי עור רגיל. המבחן מבוצע על 50 מתנדבים בשני שלבים: Induction ו-Challenge. חומר הגלם או התמרוק מוצמדים באמצעות מדבקה על הגב בין השכמות או על זרוע הנבדק. כמות החומר הנבדקת זהה למבחן הדרמטולוגי, וגם כאן דרמטולוג מבצע את הבדיקה. את המדבקה המכילה את החומר הנבדק משאירים למשך 24 שעות. לאחר מכן מסירים את המדבקה ומסמנים את האזור הנבדק לשם הערכת התגובה.

שלב זה (שלב ה-Induction) מבוצע 9 פעמים בכל 48 שעות. לאחר 9 פעמים של הנחת המדבקה למשך 24 שעות יש לעשות הפסקה של 24 שעות ולהניח אותו שוב לאחר הפסקה של 14 יום למשך 24 שעות (מהפעם ה-10 מתחיל שלב ה-challenge). ההפסקה בת ה-14 יום מטרתה לאפשר למערכת החיסונית לפתח אלרגיה לחומר הנבדק. הערכת התגובה תיעשה כעבור שעה, 24 שעות ו-48 שעות מהסרת המדבקה. ההערכה נעשית עפ"י דירוג מ-0 עד 3, כאשר 0 מייצג תגובה שלילית ו-3 מייצג תגובת אריתמה חריפה.
המבחן ייחשב כקביל אם כל התוצאות שהתקבלו היו שליליות, כלומר דורגו 0. במקרה של אבחון מקרה אחד של גירוי יש לבצע את המבחן על 50 מתנדבים נוספים. המבחן יהיה קביל אם לא נצפתה תגובת גירוי ביותר מ-1% מהמתנדבים.
יש לציין כי בעוד שבבדיקה הדרמטולוגית נבדק גירוי על העור (Irritation test), בבדיקה ההיפואלרגנית נבדקת התפתחות אלרגיה, לכן שלב ה-Challengee הוא השלב החשוב בתוצאות בדיקה זו.

דילוג לתוכן